FC Botoșani – Chindia Târgoviște 0-2

FC Botoșani a pierdut pe teren propriu cu Chindia Târgoviștescor 0-2, după un meci cu două eliminări.

Chindriș a fost trimis la vestiare în mintuul 26, după ce l-a faultat pe Neguț din postura de ultim apărător. Centralul Iulian Călin i-a arătat direct cartonașul roșu. Paul Iacob a încercat să marcheze din lovitură liberă, dar a trimis puțin pe lângă poarta lui Hankic.

Același Paul Iacob l-a urmat pe Chindriș la vestiare în repriza secundă, după o luptă aeriană cu Șeroni și Patache. Ultimul a rămas întins pe gazon și a fost transportat cu ambulanța la spital, motiv pentru care Călin i-a arătat direct cartonașul roșu.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 72 prin Vadim Rață, care a recuperat o minge de la Șeroni, a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat cu stângul direct în poarta lui Hankic. Berisha a stabilit scorul final, dintr-un penalty obținut de același Neguț.

După acest meci, echipa lui Emil Săndoi a egalat-o pe FC Botoșani. Cu opt puncte, cele două echipe ocupă locurile șapte, respectiv nouă.