Educatie

Elevi ai Colegiului Național “Mihai Eminescu”, olimpici și în pandemie

Deși anul școlar 2020-2021 s-a desfășurat,în mare parte în fața calculatoarelor, dată fiind pandemia de Covid-19 care a cuprins și țara noastră,elevii și profesorii de la Colegiul Național” Mihai Eminescu” , Botoșani, și-au dus cu mândrie misiunea mai departe,aceea de a conștientiza că educația permanentă este necesară în orice situație.

Și în aceste conditii, fără prezența fizică la școală, elevii eminescieni au participat cu succes la cele câteva concursuri și olimpiade școlare, organizate de Ministerul Educației, remarcându-se prin rezultate deosebite la etape județene și naționale,după cum urmează:

Nr.crt. Nume/prenume elev Clasa Premiul Obținut Concurs/olimpiada Profesor îndumător
1. Malanca Daniel a  X a I Olimpiada Națională de Fizică Pintilei Aurelian
2. Niculăesa Andrei Cosmin a VII a III Olimpiada Națională de Fizică Bălăucă Cristina
3. Ungureanu Maia -Alexia a IX a III Olimpiada Națională de Fizică Bălăucă Cristina
4. Silion-Liviu Mihai a XI a II

Medalie de Aur-etapa națională

Olimpiada Națională de informatică Ilincariu Oana
5. Danilă George Marian a X a II,

etapa județeană

Olimpiada de informatica Ilincariu Oana
6. Stroici Andrei a XI a II,

etapa județeană

Olimpiada de informatică Ilincariu Oana
7. Sainenco Luchian a X a III,

etapa județeană

Olimpiada de informatică Ilincariu Oana
8. Lipovanu Cosmin-Gabriel a XI a I-etapa națională Concursul national de limbi și culturi clasice ”Ecaterina Andreica”, Secţiunea II. Cultură şi civilizaţie greco-romană în transpunere artistică Coca Dorica
9. Lupu Lavinia-Iuliana a  XI a Participare la etapa internațională Olimpiada internațională de Limba  Latina Coca Dorica
10. Crețu Elena Cristiana a  XI a III Concurs de chimie ”Cristofor Simionescu” Vasilache Mihaela
11. Gavrilescu-Ștefan Sebastian a  XII a II Concurs de chimie ”Cristofor Simionescu” Vasilache Mihaela
12. Nistor Serban a XII a II Concurs de chimie ”Cristofor Simionescu” Vasilache Mihaela
13. Atănăsoaei Denis Andrei a X a II Concurs de chimie ”Cristofor Simionescu Hristea Dana-Mihaela
14. Obadă Teodora a VII a Mențiune Olimpiada Națională de Lingvistică Timingeriu Mihaela
15. Pomparau  Ana a VII a II Concursul de interpretare critică „Garabet Ibrăileanu” Timingeriu Mihaela
16. Circu Simina a IX a II Concursul de interpretare critică „Garabet Ibrăileanu” Timingeriu Mihaela
17. Ursaciuc Simina a IX a II Concursul de interpretare critică „Garabet Ibrăileanu” Timingeriu Mihaela
18. Perdeică Victor- Alexandru a  X a I

 

Science On-chimie Guceanu Constantin
19. Perdeică Victor- Alexandru a  X a Premiul Special Corneliu Tăbărășanu-Mihăilă Concurs Național Science On-chimie Guceanu Constantin
20. Perdeică Victor- Alexandru a  X a  

 

III

Concurs Național Science On- Științele Pământului Guceanu Constantin, Cimpoeșu Gabriel,

Lungu Alin

Mitelu Cătălina

21. Perdeică Victor- Alexandru a  X a I Olimpiada Națională de chimie,etapa I Guceanu Constantin
22. Perdeică Victor- Alexandru a  X a Medalie de Aur Olimpiada Națională de chimie,etapa II Guceanu Constantin
23. Malanca Daniel a  X a Medalie de Argint Olimpiada Națională de Chimie-etapa II Guceanu Constantin
24. Perdeică Victor- Alexandru a  X a  

I

Concursul de Chimie ,,Cristofor Simionescu” Guceanu Constantin
25. Hizilnicov Ana Maria a  X a  

I

Concursul de Chimie ,,Cristofor Simionescu” Guceanu Constantin
26. Malanca Daniel a X a I Concursul de Chimie ,,Cristofor Simionescu” Guceanu Constantin
27. Buliga Cosmin-Andrei a  XI a II Concursul de Chimie ,,Cristofor Simionescu” Guceanu Constantin
28. Răileanu Dragoș-Stefan a  XI a Mențiune Concursul de Chimie ,,Cristofor Simionescu” Guceanu Constantin
29. Dascaliuc Lorena Delia a XI a Mențiune Concursul de Chimie ,,Cristofor Simionescu” Guceanu Constantin
30. Ghetler Bianca a  XI a Mențiune Concursul de Chimie ,,Cristofor Simionescu” Guceanu Constantin
31. Echipe de 8 elevi

(Perdeica Victor-Alexandru,Malanca Daniel,Hizlinicov Ana Maria,Buliga Cosmin Andrei, Ghetler Bianca –Isabel,Răileanu Dragoș-Ștefan, Dascaliuc Delia-Lorena,Pîjin Mara)

a  XI a I Concursul de Chimie ,,Cristofor Simionescu”

 

 

 

 

Guceanu Constantin
32. Corodeanu Codrin a  IX a II Olimpiada Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică,  2021

 

Ilaș Luminița
33. Ciocan George Sebastian a  IX a III Olimpiada Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică,  2021

 

Ilaș Luminița
34.

 

 

35.

Malanca Daniel

 

 

Manoliu Andrei

a X a

 

 

a  IX a

I

 

 

 

Mențiune

Olimpiada Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică,  2021

 

Olimpiada Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică,  2021

 

 

Ilaș Luminita

 

 

Ilaș Luminița

36. Dănila Geoge Marian a  X a III,

calificat la etapa națională

Olimpiada Județeană de matematică Tiron Liviu
37. Dănila Geoge Marian a X a Mențiune Olimpiada Națională de matematică Tiron Liviu
38. Bașagă Alexandru Valentin a  XII a III,

calificat la etapa națională

Olimpiada Județeană de matematică Tiron Liviu
39. Nistor Șerban a XII a I Concurs Național High School Science Projects Huțanu Liviu

 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Share This Article:

close

error: Alert: Content is protected !!