Sport

CS Mioveni – FC Botoșani au făcut remiză, scor 1-1 – VIDEO

CS Mioveni și FC Botoșani au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 13 din Liga 1.

Amenințările cu retragerea din campionat au trezit formația din Mioveni. Elevii lui Alexandru Pelici au făcut cel mai bun meci din punct de vedere ofensiv, deși FC Botoșani a fost la cârmă în debut.

În minutul 3, moldovenii au cerut penalty după ce Șerbănică l-a împins pe Mateus. Hațegan a trecut cu vederea posibila infracțiune. Oaspeții au continuat să dicteze ritmul până la pauză, apoi ostilitățile s-au schimbat.

CS Mioveni a deschis scorul în minutul 60, cu o lovitură de cap excelentă plasată de Garutti. S-a jucat pe contre, cu câte o bară în ambele tabere, iar minutele de final au fost incendiare.

Scarlatache a faultat în careu în minutul 90, dar Ducan a parat execuția lui Sila. Pe urmărire, atacantul oaspeților a fost faultat evident, o alunecare pe piciorul de sprijin. Hațegan nu a văzut nici de această dată. „Centralul” a părut blocat timp de câteva secunde, așteptând ajutorul asistentului.

FC Botoșani a egalat în cele din urmă, în al doilea minut al prelungirilor, prin Racovițan. La ultima acțiune, Cristea a nimerit bara dintr-o lovitură liberă.