Sport

Clubul Sportiv TOTAL TAEKWONDO Botoșani cucerește podiumul la Campionatul Național al Asociației Române de Taekwondo

Sala Polivalentă „Dan Constantin Irimiciuc” din Iași a găzduit în perioada 19-21 mai 2023  Campionatul Național al Asociației Române de Taekwondo, unul dintre cele mai așteptate evenimente sportive din calendarul clubului nostru.

Clubul Sportiv TOTAL TAEKWONDO Botoșani a fost reprezentat de 28 sportivi ce au demonstrat o pregătire riguroasă și o determinare deosebită în lupta pentru medalii.

În prima zi de concurs sportivii noștri și-au demonstrat abilitățile în cadrul a două probe: Kyeorugi (luptă competițională) și Speed Kick (probă de viteză).

La prima proba, cea de luptă au luat startul 27 de sportivi și au obținut 26 de medalii din care șapte medalii de aur prin sportivii: LEONTE ERIC, MIHĂILĂ DARIUS TEODOR, SAVIN LUCA, FERARU MARIA, ONOFREI CONSTANTIN, ADUMITROAIE GABRIEL, GROSU ALEXANDRU; douăsprezece medalii de argint prin sportivii: NECȘANU DARIUS ANDREI, BUTNARIU KEVIN, STRUGARU RĂDUCU TEODOR, ZELINCĂ LUCA, PETRUNE FLAVIUS MIHAI, SAVIN DAVID, PRĂJANU DENIS, DANILĂ LUCA MARIAN, FORTOES DARIA ALEXANDRA, ADUMITROAIE ALESSIO ZAHARIA, SCUTELNICU GEORGE ADRIAN, TOMA ROBERT și șapte medalii de bronz prin sportivii: ARION ROBERT IULIAN, NECȘANU DAVID MATTEO, POCLID ANDREI, ZVONARU IOANA ALEXIA, BURLACU MARIA SOFIA, BULAUCĂ ȘTEFAN, IORDACHE DARIA.

În clasamentul probei de Kyeorugi (luptă competițională) CLUBUL SPORTIV TOTAL TAEKWONDO BOTOŞANI a ocupat locul III.

La proba de Speed Kick (probă de viteză) au luat startul 21 de sportivi și au obținut 13 de medalii din care patru medalii de aur prin sportivii: NECȘANU DARIUS ANDREI, LEONTE ERIC, FERARU MARIA și ONOFREI CONSTANTIN; două medalii de argint prin MIHĂILĂ DARIUS TEODOR și NECȘANU DAVID MATTEO și șapte medalii de bronz prin sportivii: STRUGARU RĂDUCU TEODOR, SAVIN LUCA, FERARU MARIA, ONOFREI CONSTANTIN, BURLACU MARIA SOFIA, BULAUCĂ ȘTEFAN, PRĂJANU DENIS, DANILĂ LUCA MARIAN,

În clasamentul probei de speed kick CLUBUL SPORTIV TOTAL TAEKWONDO BOTOŞANI a ocupat locul II.

În a doua zi de concurs sportivii noștri și-au demonstrat abilitățile în cadrul a trei probe: Pumsae individual (forme), Kyeokpa  (spargeri forță) și Tehnici speciale (lovituri din săritură).

La proba de Pumsae individual (forme) ) au luat startul 13 de sportivi și au obținut 11 de medalii din care trei medalii de aur prin sportivii: PETRUNE FLAVIUS MIHAI, ADUMITROAIE GABRIEL și SCUTELNICU GEORGE ADRIAN; trei medalii de argint prin MATEIUC ROMANIUC GEORGIANA, FORTOES DARIA ALEXANDRA și ROZNOVANU GEORGIANA și cinci medalii de bronz prin sportivii: FERARU MARIA, ZVONARU IOANA ALEXIA, ONOFREI CONSTANTIN, SAVIN DAVID și GROSU ALEXANDRU.

La proba de Kyeokpa  (spargeri forță) au luat startul 27 de sportivi și au obținut 9 de medalii din care o medalie de aur prin ZVONARU IOANA ALEXIA, cinci medalii de argint prin LEONTE ERIC, FERARU MARIA, SAVIN DAVID, TOMA ROBERT, ROZNOVANU GEORGIANA și trei medalii de bronz prin BUTNARIU KEVIN, MIHĂILĂ DARIUS TEODOR și ONOFREI CONSTANTIN.

La Tehnici speciale (lovituri din săritură) au luat startul 19 de sportivi și au obținut 9 de medalii din care trei medalii de aur prin sportivii: LEONTE ERIC, PRĂJANU DENIS și ROZNOVANU GEORGIANA, trei medalii de argint prin SAVIN LUCA, DANILĂ LUCA MARIAN, IORDACHE DARIA și trei medalii de bronz prin PETRUNE FLAVIUS MIHAI, MATEIUC ROMANIUC GEORGIANA și TOMA ROBERT.

În clasamentul probelor de Kyeokpa  (spargeri forță) și Tehnici speciale (lovituri din săritură) CLUBUL SPORTIV TOTAL TAEKWONDO BOTOŞANI a ocupat locul II.

La finalul celor două zile de concurs cu un total de 68 de medalii câștigate (18 medalii de aur, 25 medalii de argint și 25 medalii de bronz) și trei trofee în clasamentul probelor (locul II la Kyeokpa  și Tehnici speciale, locul II la Speed kick și locul III la  Kyeorugi) CLUBUL SPORTIV TOTAL TAEKWONDO BOTOŞANI a ocupat locul II în Clasamentul General.

Îi felicităm pe toți cei medaliați dar și pe ceilalți participanți din lot care nu au putut ajunge pe podium deși au avut prestații bune dar care, cu ambiție, pot să obțină mai mult la următoarele competiții.

Felicitări Clubului Sportiv KEUMGANG Iași și mulțumim Ionela MANEA pentru oportunitatea de a participa la un concurs foarte bine organizat, pentru atmosfera deosebită și pentru munca depusă în organizare, care în ciuda obstacolelor întâlnite au dus până la capăt cu succes acest eveniment.