LocalSport

Clinceni – FC Botoşani 0-4. Botoșănenii merg la barajul pentru Conference League

FC Botoșani a câștigat fără drept de apel meciul din etapa a 9-a a play-off-ului Ligii 1, scor 4-0, pe terenul celor de la Academica Clinceni.

Elevii lui Marius Croitoru și-au asigurat unul din cele două locuri care duc la barajul pentru Conference League în urma acestui succes.

CS Mioveni – Rapid, s-a terminat 3-2, iar U Craiova 1948 – Sepsi, scor 0-5. În urma acestor rezultate, Sepsi și FC Botoșani sunt echipele calificate în barajul pentru Conference League. Însă, dacă covăsnenii vor cuceri Cupa României, barajul pentru Conference League se va disputa între FC Botoșani și Rapid București.

FC Botoșani, meci facil cu Academica Clinceni

Trupa antrenată de Marius Croitoru nu a aevut emoții la partida din Ștefan cel Mare. FC Botoșani a condus cu 2-0 la pauză, după golurile reușite de Mihai Roman și Denis Haruț din lovitură liberă, conform Digi Sport.

Repriza a doua le-a aparținut tot oaspeților. Mihai Roman a reușit dubla, în timp ce Jucie Lupeta a înscris superb pe final de joc, cu un lob.

Academica Clinceni a încercat să marcheze golul de onoare în acest meci, dar formația din Moldova s-a apărat foarte bine în acest joc.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani încheie play-out-ul pe locul 2, cu 41 de puncte, în timp ce Academica Clinceni termină pe locul 9, cu minus 13 puncte.