Liga 1Sport

CFR Cluj – FC Botoșani 2-0

CFR Cluj a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-0, în etapa a 4-a din play-off-ul Ligii 1.

CFR a controlat partida de la început, iar echipa lui Iordănescu a rezolvat meciul în trei minute.

Mai întâi, Sigurjonsson a interceptat la marginea lui „16” o respingere nefericită a lui Chindriș și a marcat cu o execuție plasată, în dreapta lui Hankic, care a și deviat mingea, însă insuficient pentru a evita golul (’25).

Apoi, islandezul a semnat „dubla”, de această dată cu piciorul stâng. Scăpat singur cu portarul, „Rooney”, așa cum îi spun colegii, a finalizat impecabil: trasor puternic în diagonală (’28).

CFR Cluj a avut și un penalty

În minutul 17, „feroviarii” ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de pedeapsă. În careul moldovenilor, Christopher Braun a comis două „infracțiuni”: a oprit mingea cu brațul drept și l-a călcat, ușor, pe coapsă pe Ciprian Deac, „decarul” gazdelor. „Centralul” întâlnirii, Horia Mladinovici, a lăsat jocul să continue.

CFR Cluj a depășit-o pe FCSB!

Grație acestui succes, CFR a trecut, provizoriu, peste FCSB în clasament. Roș-albaștrii își vor recăpăta statutul de lider doar în cazul unei victorii, joi, cu Craiova.