ImportantInternationalSport

Ce debut pentru Mutu! Finlanda U21 – România U21 1-3

Adrian Mutu a debutat cu un succes pe banca României U21. Darius Olaru, Valentin Mihăilă și Andrei Ciobanu au decis meciul disputat la Turku, unde România a învins Finlanda, scor 3-1.
Gazdele au început mai bine partida, însă Andrei Vlad a menținut tabela intactă cu câteva parade superbe. Darius Olaru a deschis scorul în minutul 21, după o cursă personală pornită de la centrul terenului.Gazdele au egalat rapid, prin Soisalo, care l-a pierdut pe drum pe Boboc și l-a învins pe Vlad. La pauză s-a intrat la egalitate, scor 1-1, dar România a fost mai pragmatică după reluare.

Valentin Mihăilă a dus scorul la 2-1, în minutul 57, după un lob superb. Gazdele n-au mai avut puterea să egaleze din nou, Andrei Vlad fiind în continuare la post. În minutul 84, Andrei Ciobanu a risipit orice emoție. Mijlocașul a trimis “o rachetă” la colțul lung, fără șansă pentru Jaaskelainen, potrivit digisport.ro

Situația din grupa României U21

S-a terminat 3-1 pentru România U21, care se apropie la trei lungimi de liderul grupei, Danemarca U21. Nordicii au egalat la ultima fază în fața Ucrainei, iar meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Mai sunt patru etape de jucat, iată care este situația din grupă: