Category Archives: Sport

SPORT | S-au pus în vânzare bilete pentru partida FC Botoșani – CSU Craiova

S-au pus in vanzare bilete pentru partida FC Botosani – CSU Craiova din etapa a 19-a a Ligii 1 Betano. Pretul biletului este de 25 lei, intrare generala. Programul casei de bilete: Joi: 09:00 – 16:00 Vineri: de la ora 09:00   Bilete pentru partida din Cupa Romaniei dintre FC Botosani si FC Viitorul se gasesc online pe bilete.rosi in ziua

SPORT | Costel Enache: „Elevii mei au forța să facă mult mai mult decât au făcut-o până acum”

Antrenorul FC Botoșani, Costel Enache, crede că meciul de vineri cu CSU Craiova, din cadrul etapei a 19-a, va fi un joc de mijlocul terenului, echilibrat în care noi nu ne asumăm mari riscuri. „Nu mai sunt meciuri ușoare pentru nici o echipă din campionat, există un echilibru clar în campionat cu rezultate neașteptate iar pentru

TAS

SPORT | Moruţan se iubeşte cu o bombă-sexy mai mare decât el!

Când dragostea e mare, iubirea nu ţine cont de vârstă. Aşa este şi cazul mijlocaşului Olimpiu Moruţan de la FC Botoşani, care trăieşte o frumoasă poveste de iubire alături de o bruntă apetisantă care e mai mare cu un an decât el. Fotbalistul e dorit la echipa latifundiarului din Pipera, Gigi Becali. Pe iubita mijlocaşului

SPORT | Vezi ce echipe s-au calificat la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar la baschet. FOTO!

In data de 18 noiembrie 2017, in sala de sport a Colegiului National “Mihai Eminescu” a avut loc etapa municipala a Olimpiadei Nationale a Sportului Scolar la baschet licee (fete si baieti). Rezultate fete: 1. Colegiul National “Mihai Eminescu” Botosani prof. Anisie Ionut si Lohan Constantin 2. Colegiul Tehnic “Gheorghe Asachi” Botosani prof.Chirila Cristian 3.

SPORT | ACS Poli Timișoara – FC Botoșani, 1-1

ACS Poli Timișoara a remizat cu FC Botoșani, scor 1-1, în primul meci al etapei a 18-a din Liga 1. Gazdele au deschis scorul în minutul 23. Crețu l-a lansat ideal pe Bîrnoi, care a finalizat cu mult calm. FC Botoșani a egalat imediat după pauză, când Mihai Roman a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de

SPORT | Astăzi, ACS Poli Timișoara – FC Botoșani

În această seară, de la orele 18:00, se va disputa meciul ACS Poli Timișoara – FC Botoșani, etapa cu numarul 18. După 17 etape disputate, ACS Poli Timișoara se află pe locul 8 în clasament, cu 22 de puncte obținute din 6 victorii și 4 remize, iar FC Botoșani ocupă în prezent un loc de play-off (4),

SPORT | Costel Enache, înaintea meciului cu ACS Poli Timișoara: „Nu va fi uşor la Timişoara. Este din start un meci sub semnul echilibrului.”

Costel Enache, antrenorul principal al FC Botoşani, a declarat că elevii săi nu vor avea deloc o misiune uşoară în încercarea de a câştiga toate cele trei puncte puse în joc în meciul de vineri de pe „Dan Păltinişanu” cu ACS Poli Timişoara, meci care va deschide runda a VIII-a a Ligii I. „Nu va

SPORT | Olimpiu Moruțan, principala țintă pentru CFR Cluj

CFR e decisă să continue campania impresionantă de transferuri, iar clujenii mai vor să aducă un jucător promițător, după ce Valentin Costache și Sebastian Mailat, ambii în vârstă de 19 ani, au sosit în Gruia, sub comanda lui Dan Petrescu. Olimpiu Moruțan este acum principala țintă pentru CFR Cluj. Ardelenii sunt gata să ofere nu mai puțin

SPORT | România U19 a debutat cu victorie în drumul către Europeanul din 2018, cu un gol senzațional marcat de Moruțan

Reprezentativa U19 a Romaniei a castigat, scor 2-1, cu selectionata similara a Greciei, in prima partida a calificarilor pentru Campionatul European din Finlanda, din 2018. Pentru Grecia a marcat Douvikas, in minutul 24, iar pentru Romania au inscris Morutan ’39 si Sintean ’65. Tot miercuri, in grupa 10 de calificare, Rusia a invins cu 4-0

SPORT | Astăzi, România – Turcia

România va întâlni Turcia, la Cluj, într-un amical. Tricolorii îşi vor testa forţele în faţa echipei antrenate de cel mai mare tehnician român, Mircea Lucescu. Acesta este al treilea meci al lui Cosmin Contra pe banca României. El i-a mai condus pe tricolori în dubla cu Kazahstan (3-1) şi Danemarca (1-1). Mircea Lucescu a dezvăluit că el a

SPORT | Cătălin Golofca vrea să plece de la FCSB. “Ne-a sunat şi ne-a spus că…”

Cătălin Golofca doreşte să plece de la FCSB si i-a contactat deja pe oficialii lui FC Botosani pentruo revenire la fosta sa echipă în pauza de iarnă. Catalin Golofca a ajuns la FCSB de la FC Botosani in august, gruparea ros-albastra cumparand 40% din drepturile federative pentru 400.000 de euro. Viata extrasportiva tumultoasa a facut

SPORT | Claudiu Niculescu a vorbit despre eșecul suferit de echipa sa pe terenul lui FC Botoșani, scor 0-1: “Nu e nimic pierdut”

Claudiu Niculescu, tehnicianul lui FC Voluntari, a vorbit despre eșecul suferit de echipa sa pe terenul lui FC Botoșani, scor 0-1, gol Moruțan în minutul 7. „Mai sunt nouă etape. Depinde foarte mult de ce va face echipa de pe locul şase. Tot am auzit întrebarea asta. Nu ştiu de unde şi până unde. Noi

SPORT | Costel Enache: „Am jucat inteligent şi cred că e meritul jucătorilor”

FC Botoşani a învins la limită pe FC Voluntari şi a ajuns la 31 de puncte în clasament, consolidându-şi locul de play-off. Chiar dacă nu au jucat foarte spectaculos, elevii lui Costel Enache au reuşit să obţină cele trei puncte şi să ajungă la cinci meciuri consecutive fără gol primit. “E un moment bun prelungit.

SPORT | FC Botoșani – FC Voluntari, 1-0

FC Botoşani, una dintre surprizele plăcute din acest sezon al Ligii 1, îşi continua drumul bun în campionat. Echipa antrenată de Costel Enache s-a impus cu 1-0, prin golul marcat de Olimpiu Moruţan, în minutul şapte. Botoșănenii sunt la doar patru puncte de liderul FCSB și au, în momentul de față, 10 puncte peste Dinamo,

SPORT | Astăzi, FC Botoşani – FC Voluntari

Astăzi, de la ora 18.00, pe “Municipal”, are loc meciul dintre FC Botoşani şi FC Voluntari. Înaintea acestui meci, Costel Enache, antrenorul celor de la FC Botoşani, a declarat: “Urmează un joc greu, cu o echipă bună, echilibrată, cu maturitate de joc care se descurcă foarte bine în deplasare și care în ultimele șase jocuri a pierdut

SPORT | Vezi cu cine va juca FC Botoșani în Cupa României!

Astăzi a avut loc tragerea la sorți a meciurilor din optimile de finală ale Cupei României. Meciurile se vor desfășura în zilele de 28, 29 și 30 noiembrie. “Optimile” Cupei României  Universitatea Cluj (L3) – Dinamo Chindia Târgoviște (L2) – Astra FC Botoșani – FC Viitorul  CS Afumați (L2) – CS U Craiova CS Mioveni

SPORT | Costel Enache, despre meciul dintre FC Botoșani – FC Voluntari: „Va fi un joc greu”

Vineri de la ora 18:00, FC Voluntari va dori o revanșă după înfrângerea din tur în fața botoșănenilor, iar întâlnirea se  anunță una foarte grea pentru FC Botoșani. „Un joc greu, o echipă bună, echilibrată cu maturitate de joc care se descurcă foarte bine în deplasare și care în ultimele șase jocuri a pierdut numai unul

SPORT | Astăzi, Sepsi OSK Sf. Gheorghe – FC Botoşani

Astăzi, Sepsi OSK Sf- Gheorghe- FC Botoşani, meci contând pentru etapa a XVI-a a Ligii I și  va avea loc de la orele 18:00 pe stadionul „Tineretului” din Braşov. Meciul va fi transmis în direct de Digi, Telekom Sport şi Look. FC Botoşani este pe locul 4, în timp ce Sepsi se află pe locul

SPORT | Cornel Șfaițer: “Sper să jucăm cu Dinamo în finala Cupei României”

Federatia Romana de Fotbal a decis ca optimile Cupei Romaniei sa se joace in perioada 28-30 noiembrie, pe data de 2 noiembrie urmand sa aiba loc tragerea la sorti a meciurilor. Cele 16 echipe au fost impartite in doua grupe. In Urna A sunt 14 echipe, iar in Urna B sunt doua, acestea fiind Chindia

SPORT | Petrescu nu se poate împăca cu gândul că CFR a ieșit din Cupă: ”Dacă era arbitraj video, băteam Botoșaniul cu 5-0”

Dan Petrescu are în continuare coșmaruri după eliminarea lui CFR Cluj din Cupa României. Antrenorul ”feroviarilor” e convins că ar fi câștigat ”cu 5-0” la Botoșani dacă exista arbitraj video. “Bursucul” se mai plânge, de asemenea, că pe toate stadioanele unde joacă CFR se strigă “Hoții”. “În orice oraș mergem, din minutul 1 până în

SPORT | Calificare în faza următoare a Cupei Romaniei pentru FC Botoșani

FC Botoşani merge mai departe în optimile Cupei României, după ce a eliminat aseară, la penalty, CFR Cluj 3-2, după ce la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 1-1, şi s-a menţinut aşa şi după cele două reprize de prelungiri. Golurile din timpul regulamentar de joc au fost marcate de Omrani în

SPORT | Dan Petrescu: ”Suntem supăraţi pentru că era un obiectiv să ajungem cât mai departe în Cupa României”

Dan Petrescu a fost foarte nervos pe parcursul meciului, a protestat la majoritatea deciziilor arbitrilor, a depăşit spaţiul tehnic iar la final a declarat că echipa sa merita să se califice dar nu a făcut-o din cauza grşelilor de arbitraj. „A fost un meci dominat în totalitate de CFR. Meritam să câştigăm dar fotbalul nu

SPORT | Costel Enache: ”Am văzut mai mult ca niciodată relaţiile dintre jucători în teren”

Antrenorul Costel Enache a avut acelaşi discurs echilibrat şi după prima performanţă notabilă pe banca echipei FC Botoşani. El şi-a felicitat jucătorii pentru efortul şi determinarea din meciul cu CFR Cluj. „Grupul de jucători a reuşit să facă o performanţă. Pentru mine performanţa înseamnă emulaţia, sentimentele, trăirile şi energia pe care au transmis-o jucătorii către

SPORT | Cornel Șfaițer: ”Am suferit patru ani la rând în Cupa României dar acum am reuşit o calificare extraordinară”

Bucurie mare în tabăra FC Botoşani după calificarea în optimile Cupei României. Cornel Şfaiţer, preşedintele FC Botoşani, consideră că este cea mai frumoasă calificare, ţinând cont de numele şi valoarea adversarului eliminat. „O seară minunată. Am trecut de un adversar puternic. Să joci în faţa CFR-ului 300 de minute şi să nu fii învins, e

SPORT | Eroul lui FC Botoşani cu CFR: “De ce să nu fim noi surpriza anului în Cupa României?”

FC Botoşani a reuşit una dintre surprizele 16-imilor de finală ale Cupei României. Moldovenii au eliminat liderul Ligii 1, CFR Cluj, în urma loviturilor de departajare, unde s-a remarcat Eduard Pap. Portarul de 23 de ani a apărat două dintre execuţiile jucătorilor lui Dan Petrescu şi a avut o contribuţie importantă la succesul cu 3-2 de la loviturile de la

SPORT | FC Botoșani o elimină pe CFR Cluj din 16-imile Cupei României!

O nouă surpriză în 16-imile de finală ale Cupei României. Liderul din Liga 1, CFR Cluj, a părăsit competiţia, după ce a pierdut în urma loviturilor de departajare cu FC Botoşani. La finalul celor 120 de minute, scorul a fost 1-1, iar moldovenii s-au impus cu 3-2 la 11 metri, unde Nistor, Păun şi Deac au ratat pentru

SPORT | Astăzi, FC Botoşani – CFR Cluj

Astăzi, pe „Municipal”,  de la orele 18.00, se va disputa meciul dintre  FC Botoșani și CFR Cluj  în 16-imile Cupei României. Jocurile din şaisprezecimile, optimile şi sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În caz de egalitate după 90

SPORT | Cornel Șfaițer ar putea părăsi FC Botoșani!

Lui Cornel Şfaiţer i s-a propus funcţia de preşedinte al clubului Dinamo deoarece se ştie că oficialul botoşănean este suporter al „câinilor”. „Am rămas şi eu un pic surprins. Am văzut în presă. Am amintiri extraordinare de mic copil, am suferit pentru Dinamo, am stat la multe meciuri pe o asemenea vreme în tribunele stadionului

SPORT | Costel Enache: ”Consider că rezultatul este oglinda perfectă a jocului, unul echilibrat”

Costel Enache, antrenorul principal al FC Botoşani, s-a declarat foarte mulţumit de rezultatul din meciul cu Dinamo, în condiţiile în care echipa sa a jucat jumătate de repriză cu un om în minus. „Trebuie să rămânem realişti. Consider că rezultatul este oglinda perfectă a jocului, unul echilibrat, în care ambele echipe şi-au creat ocazii. S-a

SPORT | Vasile Miriuță: ”E greu să joci la Botoşani. Ăsta e adevărul!”

Vasile Miriuţă, antrenorul principal al formaţiei Dinamo, s-a declarat mulţumit cu punctul obţinut la Botoşani chiar dacă echipa avea mare nevoie de o victorie pentru a fi pe loc de play-off. „A fost un meci deschis oricărui rezultat, două echipe bune. Un joc bun de ambele părţi, ocazii mari, e un rezultat echitabil. A arbitrat