IncendiuLocal

Casă mistuită de flăcări în Dorobanți. Proprietara are nevoie de ajutor – FOTO

O femeie din localitatea Dorobanți are nevoie de ajutor după ce a rămas fără casă, în urma unui incendiu. Nu au fost victime, însă pagubele sunt însemnate. Evenimentul a avut loc aseară.

La caz s-au deplasat, în cel mai scurt timp, pompierii militari de la Detașamentul Botoșani, cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD, dar și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Nicșeni. Aceștia au constatat faptul locuința ardea în totalitate. Pentru stingerea incendiului și înlăturarea efectelor s-a intervenit aproape două ore.

Proprietara casei a suferit un atac de panică, fiind preluată de echipajul medical și transportată la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate.

Cel mai probabil, evenimentul a fost provocat de jarul căzut din sobă pe materiale combustibile.

Pentru evitarea unor astfel de tragedii, ISU Botoșani vă recomandă:

– nu lăsați sobele și alte mijloace de încălzire nesupravegheate pe timpul funcţionării;

– nu introduceți în sobă lemne cu lungimea mai mare decât vatra focarului;

– nu lăsați ușa sobei deschisă;

– nu supraîncălziți soba;

-montați pe pardoseală, în fața ușii de alimentare cu combustibil a mijlocului de încălzire, o bucată de tablă cu dimensiuni de 0,50 x 0,70 metri;

– nu puneți haine la uscat pe sobe sau în imediata lor apropiere;

– stingeți focul pe timpul nopții;

– nu lăsați, niciodată, copiii singuri în casă, mai ales într-o încăpere unde este în funcțiune un mijloc de încălzire.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

You cannot copy content of this page