Liga 1Sport

Astra – FC Botoșani 1-1

Astra și FC Botoșani au remizat la Giurgiu, scor 1-1, în singurul meci al zilei din Liga 1.

Pe o ploaie torențială, prima jumătate de oră a meciului de la Giurgiu a avut o singură fază de poartă importantă. Aceasta a venit în minutul 27, când Krpic a trimis periculos cu capul, dar a fost blocat de Pap. Giurgiuvenii au continuat să fie periculoși, iar în minutul 39 Mihai Răduț s-a înălțat frumos peste apărarea adversă, însă a trimis în bara transversală cu capul, potrivit gsp.ro

Ocaziile s-au răzbunat, iar Enriko Papa a marcat pentru oaspeți în mminutul 43, cu un șut superb de la aproximativ 15 metri de poarta lui Lazar, mingea lovind bara transversală înainte să intre în poartă.

Astra a fost foarte aproape de egalare în minutul 70, prin David Bruno, al cărui prim șut a fost respins de Pap, iar al doilea a trecut la o palmă de poarta moldovenilor. În cele din urmă, Mattia Montini a adus egalarea în minutul 79, cu o lovitură de cap plasată excelent, venită la capătul unui corner.

Nu s-a mai înscris până la final, deși ambele echipe au forțat, iar Astra și FC Botoșani își împart punctele.

Astra urcă pe locul 7 și se apropie la un singur punct de Academica Clinceni, ocupanta locului 6, primul de play-off. FC Botoșani rămâne pe 5, cu 38 de puncte, două în plus față de giurgiuveni.