Sport

Astăzi, FC Botoșani – CFR Cluj. Croitoru i-a pus gând rău „Bursucului”

Sâmbătă, 11 septembrie, de la ora 21:00, va avea loc FC Botoșani – CFR Cluj, duelul urmând a conta pentru runda a VIII-a a Ligii 1.

Lideri cu maxim de puncte după primele șapte runde, singurii care se pot lăuda cu această performanță, ardelenii vin cu un alt antrenor la Botoșani, față de cel cu care au început sezonul, notează prosport.ro. Nemulțumit de eliminarea echipei, în primă fază din Champions League și pe urmă din Europa League, patronul ardelenilor, Neluțu Varga, nu s-a mulțumit doar cu Conference League și  l-a demis pe Marius Șumudică, locul acestuia fiind luat de Dan Petrescu.

FC Botoșani se află pe locul 4, cu 14 puncte, la egalitate cu UTA, pe care a subordonat-o pe teren propriu, arădenii fiind însă pe cea de-a treia treaptă a podiumului datorită golaverajului superior. Runda trecută moldovenii au terminat nedecis, scor 1-1 la  Sepsi OSK, băieții „Leului” evitând eșecul în minutul 90, duelul fiind ultimul pentru Chindriș la Botoșani, fundașul transferându-se în Portugalia la Santa Clara. Anterior acestui meci de la Sf. Gheorghe, echipa lui Marius Croitoru a cedat cu 2-0 pe teren propriu cu Rapid, bucurșetenii făcând diferența pe final de meci.

De evidențiat ar fi că în cinci din cele șapte meciuri ale botoșănenilor din acest campionat s-au marcat mai multe goluri în repriza secundă, moldovenii adoptând o tactică mai prudentă în primul mitan și forțând mereu în actul secund, fiind premise ca și jocul cu CFR Cluj să se desfășoare după același tipar.