Judet

Acțiune pentru combaterea cauzelor generatoare de accidente rutiere grave, la Tudora

La data de 7 decembrie 2025, polițiștii din cadrul Biroului Rutier au organizat o acțiune pentru creșterea vizibilității elementului polițienesc, impunerea unui climat de siguranță rutieră și prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente rutiere grave, în comuna Tudora.

 

Polițiștii au legitimat aproximativ 70 de persoane, au verificat 42 de autovehicule, au efectuat 24 de testări cu aparatul etilotest și au constatat o infracțiune flagrantă la regimul rutier, privind conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.

 

În cadrul acțiunii, polițiștii au aplicat 28 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 10.000 de lei, dintre care 24 pentru abateri la regimul rutier.

 

Totodată, au fost reținute trei permise de conducere și retrase două certificate de înmatriculare.

Exemplu :

La data de 7 decembrie 2025,  polițiștii din cadrul Biroului Rutier au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat, de 38 de ani, din localitatea Bucecea, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului sau a altor substanțe.

 

În fapt, la data de 7 decembrie 2025, polițiștii rutieri au identificat în trafic, pe DJ208I din localitatea Tudora, un autoturism care a fost înregistrat cu aparatul radar în timp ce se deplasa cu viteza de 114 km/h pe un sector de drum prevăzut cu limită maximă legal admisă de 50km/h.

 

Întrucât emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, valoarea rezultată fiind de 1,41 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost condus la o unitate spitalicească pentru recoltarea de probe biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei


Mai mult decât atât, în urma verificărilor efectuate de către polițiști s-a constatat faptul că autoturismul condus de către bărbat figurează cu inspecția tehnică periodică expirată.

 

Acesta a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Botoșani, fiind reținut pentru 24 de ore.

Go back

Your message has been sent

Warning
Warning
Warning
Warning

Warning.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

You cannot copy content of this page