Sport

Academica Clinceni – FC Botoșani 4-3

Academica Clinceni a câștigat dramatic meciul cu FC Botoșani, scor 4-3, în etapa cu numărul opt din play-off-ul Ligii 1.

Achim a deschis scorul după ce a înscris în propria poartă. Botoșaniul a dus rapid scorul la 2-0 prin Ongenda.

Academica Clinceni – FC Botoșani 4-3. Ce meci! Ilfovenii au revenit, după ce au fost conduși cu 1-3

Francezul a luat o acțiune pe cont propriu, a trecut de Gardoș și l-a executat pe Ureche.

Chandarov a redus din diferență în minutul 22, prin Chandarov, care a punctat cu o scăriță, dar tot moldovenii au avut ultimul cuvânt de spus până la pauză. Papa a înscris după o centrare a lui Jonathan Rodriguez.

În partea a doua, Ilie Poenaru l-a introdus în teren pe Jovan Markovic, iar acesta a redus din diferență cu un șut puternic din interiorul careului. Ilfovenii au restabilit egalitatea prin Chunchukov după ce a reluat cu capul mingea centrată de același Markovic.

Tot Markovic a stabilit scorul final, după o acțiune a lui Cordea: 4-3 pentru Clinceni, care rămâne pe locul șase, cu 29 de puncte. FC Botoșani este pe cinci, cu 31 de puncte după opt etape.