Category Archives: Sport

SPORT | Rezultatele inregistrate in Cupa Romaniei si echipele calificate

dinamo-fotbal

Marţi: (+) CS Mioveni – Dinamo Bucureşti 1-0 A marcat: Ayza ’23 CSMS Iaşi – (+) Steaua Bucureşti 0-1 A marcat: Stanciu ’89 Miercuri: (+) ASA Târgu Mureş – Ceahlăul Piatra Neamţ 4-0 Au marcat: Gorobsov ’45+1, Henrique ’47, Hora ’52, Bumba ’77 (+) CS Universitatea Craiova – FC Viitorul

SPORT | Cristian Balaj va arbitra derbiul Steaua – Dinamo

cristi balaj

Arbitrul Cristian Balaj va conduce la centru partida dintre Steaua şi Dinamo, contând pentru etapa a XIII-a a Ligii I, ce se va disputa, vineri, de la ora 20.30, pe Arena Naţională, informează frf-cca.ro. Balaj va fi ajutat la cele două linii de Sebastian Gheorghe şi Vasile Marinescu, în timp

SPORT | Rapid CFR Suceava- Petrolul Ploieşti pe Stadionul municipal Botoșani

nocturna-stadion-12-480x320

Rapid CFR Suceava va disputa cel mai important meci al anului în cadrul optimilor Cupei României la fotbal. Rapid CFR Suceava va juca, joi, de la ora 18.30, pe Stadionul municipal Botoșani, în compania formaţiei Petrolul Ploiești, pentru un loc în sferturile de finală ale competiției surprizelor. Cei care vor

SPORT | Dinamo, eliminata din Cupa Romaniei de Mioveni. Steaua continua competitia dupa victoria cu CSMS Iasi

dinamo

Steaua s-a calificat cu greu in sferturile de finala dupa ce a invins CSMS Iasi, scor 1-0, printr-un gol marcat in minutul 89 de Nicusor Stanciu. Costel Galca a introdus formatia de rezerve, iar jocul Stelei a suferit astfel considerabil. Intr-o partida lipsita de faze spectaculoase, golul lui Stanciu a

SPORT | Iordanescu avertizează: „Nu suntem calificați!” Iată staff-ul naționalei României

SEARA CAMPIONILOR - STELELE ROMANIEI - STELELE LUMII

Tata Puiu, 64 de ani, a admis că refuzase în primă instanţă instalarea pe banca ”naţionalei” pe motiv că şefii FRF nu găseau altă variantă pentru înlocuirea rapidă a lui Piţurcă. A acceptat la a doua interpelare pentru că mi-a dat totul şi e momentul să-i întorc ceva din experienţa

SPORT | Alexandru Nicolau, vicecampion mondial la parașutism

Saritura CM

Alexandru Nicolau a devenit în acest week-end vicecampion la parașutism cu aterizare la punct fix, iar cu două săptămâni în urmă a devenit pentru a 8-a oară consecutiv campion național la aceeași disciplină. Chiar dacă era în fruntea clasamentului la general, conducând cu 30 de puncte, ultima etapa a Cupei

SPORT | Veste extraordinară pentru Simona Halep după finala pierdută cu Serena Williams

Halep

Jucătoarea de tenis Simona Halep, finalistă săptămâna trecută la Turneul Campioanelor, a revenit pe locul 3 în clasamentul WTA, ea având în prezent 6.292 de puncte, scrie Mediafax. Halep, care a pierdut finala Turneului Campioanelor în faţa americancei Serena Williams, coborâse săptămâna trecută pe poziţia a patra, după ce a

SPORT | LIGA I, etapa a 12-a. Vezi rezultatele și clasamentul

fotbal_01678400

Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri, sâmbătă şi duminică, în etapa a XII-a a Ligii I, programul ultimului meci şi clasamentul competiţiei. Rezultate Liga I   Vineri Oţelul Galaţi – Gaz Metan Mediaş 1-1 Au marcat: C. Cristea ’73 / D. Roman ’30 FC Braşov – CS Universitatea Craiova 2-3

SPORT | Dinamo – Pandurii 3 – 2 » Bilinski aduce victoria ”cîinilor” în prelungiri!

fc bt - dinamo 2014 (3)

Dinamo a reuşit să se impună în faţa Pandurilor, 3-2, graţie unui gol marcat în prelungiri de Bilinski.  Dinamoviştii au dechis rapid scorul prin Alexe, care a marcat cu un şut plasat pe lîngă Gliwa, în minutul 6. Două minute a durat avantajul ”cîinilor”, Roman egalînd după o fază trasă

SPORT | Scandal URIAȘ în fotbalul românesc. Mircea Sandu ATACĂ DUR noua conducere a FRF

mircea_sandu2enational_01377200

Fostul preşedinte al FRF Mircea Sandu a dat publicităţii, duminică, o scrisoare deschisă, în care avertizează că actuala conducere de la Casa Fotbalului acţionează în mod “discreţionar şi haotic”, ceea ce va duce la “falimentul federaţiei” şi la tragerea la răspundere civilă şi penală a vinovaţilor. Fotbalul românesc şi-a pierdut

SPORT | Simona Halep – Serena Williams 3-6, 0-6 în finala Turneului Campioanelor

hepta_1803909_42758200

SIMONA HALEP – SERENA WILLIAMS 3-6, 0-6. Simona Halep a pierdut finala Turneului Campioanelor de la Singapore, 3-6, 0-6 cu Serena Williams. După acest turneu, Simona Halep a urcat pe locul 3 WTA.   SIMONA HALEP – SERENA WILLIAMS. Simona Halep şi Serena Williams s-au mai întâlnit de patru ori

SPORT | FC BOTOSANI invinge pe Rapid cu 3-0, dupa un meci dominat in totalitate. GALERIE FOTO

fc-bt-rapid-10-1-480x317

FC Botosani si-a luat revansa in fata Rapidului, pentru infrangerea din Giulesti de pe 23 septembrie, in Cupa Romaniei. Victoria a fost categorica, nu atat prin prisma scorului inregistrat, cat prin jocul prestat de elevii lui Leo Grozavu, care au dominat Rapidul la toate capitolele. Echipele de start: FC Botoşani: Lazar

SPORT | Colban: “Experiența își spune cuvântul”

fcm dorohoi - sageata navodari  - colban (4)

După înfrângerea suferită de FCM Dorohoi, antrenorul echipei e în mare parte nemulțumit de faptul că are puțini jucători pe care se poate baza, în echipă. “Un joc greu pentru noi, o echip bună. Se cunoaște că e o echipă care a trecut prin Liga 1. La noi, cel mai

SPORT | FCM Dorohoi – Săgeata Năvodari 0-2! – GALERIE FOTO

fcm dorohoi - sageata navodari  (21)

Sâmbătă, de la orele 11:00, pe Stadionul 1 Mai din Dorohoi, s-a disputat meciul dintre FCM Dorohoi și Săgeata Năvodari. Echipe de start: FCM Dorohoi: Listaru, Cososchi, Luca, Orăşanu (cpt.), Grumezescu, Vrabie, Ed. Sandu, Pavăl, Lumaicu, Ghiviziu, A. Vlaicu. Săgeata Năvodari: Albuţ, Bruno, Muzac (cpt.), Cîrjă, Fl. Pătraşcu, R. Damian,

SPORT | Halep – Radwanska 6-2, 6-2! Calificare istorică în finala Turneului Campioanelor!

Halep-480x288

Simona Halep s-a calificat înfinala Turneului Campioanelor, după ce a învins-o pe Agnieszka Radwanska într-o oră şi şapte minute, scor 6-2, 6-2. Românca o va întîlni mîine în ultima fază a competiţiei pe Serena Williams, care a trecut în prima semifinală de astăzi de Caroline Wozniacki, scor 2-6, 6-3, 7-6

SPORT | FC Botosani-Rapid Bucuresti, de la ora 21:00

gol-fc-bt-dinamo-480x360

Etapa a XII-a a Ligii 1 le pune fata in fata diseara, pe “Municipal“, pe FC BOTOSANI si RAPID Bucuresti. Inaintea partidei de astazi, echipa botosaneana ocupa locul 7 in clasament, cu 18 puncte, iar rapidistii ocupa pozitia a 16-a, cu doar 9 puncte. Partida va incepe la ora 21

SPORT | Simona Halep, înfrângere la Ana Ivanovic. Românca termină pe primul loc în grupă şi refuză să păcălească tenisul

simona-halep-infrangere-la-ana-ivanovic-romanca-termina-pe-primul-loc-in-grupa-si-refuza-sa-280772

Simona Halep a pierdut ultima partidă din grupă, la Turneul Campioanelor, însă a triumfat tenisul. Simona a pierdut în trei seturi, la Ana Ivanovic, scor 6 – 7, 6 – 3, 3 – 6. Românca a ţinut să-i contrazică pe mulţi, care înainte de partida cu Ana Ivanovic au spus

SPORT | Steaua urcă pe primul loc în grupa, după victoria în faţa lui Rio Ave

steaua-480x225

Steaua s-a impus cu 2-1 în faţa luiRio Ave în cea de-a treia etapă din Europa League, după golurile lui Raul Rusescu, iar de partea cealaltă a marcat Del Valle. Steaua a deschis scorul în minutul 17, cînd Iasmin Latovlevici a centrat perfect de pe partea stîngă, iar Raul Rusescu

SPORT | Cea mai mare victorie din carieră pentru Simona Halep! A DEMOLAT-O pe Serena în două seturi

simona-halep-480x261

Într-o partidă care a durat aproximativ o oră, Halep a cîştigat al doilea meci de la Turneul Campioanelor şi conduce în clasamentul din Grupa Roşie. Aceasta este prima victorie a Simonei Halep în cele patru întîlniri cu Williams. Pînă acum, românca a cîştigat doar un set în cele trei meciuri cu americanca.

SPORT | Liga Campionilor: LIVERPOOL-REAL MADRID, finala din grupe

Moti-liverpool-480x293

Miercuri, de la ora 21:45, se disputa ultimele meciuri din etapa a III-a a grupelor Ligii Campionilor la fotbal. Grupa A  Atletico Madrid (Spania) – Malmo (Suedia) Olympiakos (Grecia) – Juventus Torino (Italia), Grupa B  Ludogorets Razgrad (Bulgaria) – FC Basel (Elveţia) Liverpool (Anglia) – Real Madrid (Spania), Grupa C

SPORT | Ploaie de goluri aseara in Liga Campionilor. VIDEO

567409-cristiano-ronaldo-657-uefa-champions league

40 de goluri s-au inscris aseara in spectacolul Ligii Campionilor! Bayern Munchen, Chelsea si Sahtior si-au zdrobit adversarele, respectandu-si blazonul de echipe favorite la castigarea grupelor. Grupa E  CSKA Moscova (Rusia) – Manchester City (Anglia) 2-2 VIDEO Au marcat: Doumbia (65), Natcho (86 – penalty) / Aguero (29), Milner (38) AS

SPORT | Liga Campionilor. Capuri de afis: AS Roma-Bayern Munchen si Barcelona-Ajax

CL

Marti, de la ora 21:45, se disputa primele meciuri din etapa a III-a a grupelor Ligii Campionilor la fotbal. Capul de afis este tinut de confruntarile dintre AS Roma-Bayern Munchen si Barcelona-Ajax, partide ce sunt deschise oricarui rezultat. Iata programul: Grupa E  CSKA Moscova (Rusia) – Manchester City (Anglia) –

SPORT | Mircea Lucescu la naţională. Soluţia bombă a lui Burleanu, pentru reprezentativa României

lucescu

Mircea Lucescu şi-a dat acceptul să antreneze naţionala României, în paralel cu Şahtior Doneţk, până la finalul sezonului din Ucraina. Il Luce ar avea de gestionat doar două jocuri oficiale ale tricolorilor, ambele acasă, cu Irlanda de Nord (14 noiembrie) şi cu Feroe (29 martie). Mircea Lucescu ar urma să

SPORT | A marcat şi apoi a murit după ce a făcut asta pe teren. Lumea fotbalului, în stare de şoc – VIDEO

FOTBAL

Accindentare cumplită petrecută în liga a III-a din India, în timpul partidei BVT FC – Chanmari West, scor 2-3. Peter Biaksangzuala, în vârstă de 23 de ani, a murit duminică seara după ce în timpul celebrării unui gol din minutul 60, după ce a căzut în cap şi şi-a rupt

SPORT | Grozavu, suparat pentru ocaziile ratate. Prunea, nemultumit de arbitraj

grozavu

Antrenorul Leo Grozavu a vorbit pentru Dolce Sport după egalul din deplasare cu CSMS Iași, scor 2-2. CSMS Iași – FC Botoșani 2-2 VEZI VIDEO “M-am obișnuit cu partide intense, așa sunt ultimele meciuri ale Botoșaniului. Am revenit și am întors rezultatul. Nu pot spune că sunt pe deplin mulțumit.

SPORT | CSMS Iaşi – FC Botoşani 2-2. Iesenii raman fara victorie in Liga 1

fc-bt-dinamo-2014-40-480x320

CSMS Iaşi şi FC Botoşani au oferit un meci spectaculos în deschiderea etapei cu numărul 11. Elevii lui Napoli au condus de două ori, dar au fost egalaţi şi au scăpat printre degete prima victorie din acest sezon al Ligii 1. Primul meci al ieşenilor sub comanda lui Nicolo Napoli

SPORT | Hagi exclude preluarea funcţiei de selecţioner: “Nu mă autopropun, interesul meu acum e FC Viitorul”

gica_hagi-2064347370

Tehnicianul Gheorghe Hagi exclude preluarea funcţiei de selecţioner după plecarea lui Victor Piţurcă, declarând, vineri, că nu se autopropune la echipa naţională şi nu are nevoie să fie pe nicio listă de posibili înlocuitori deoarece “interesul” lui este acum la gruparea FC Viitorul. Întrebat dacă a primit vreun telefon de

SPORT | CSMS Iași- FC Botoșani, de la ora 18:30. Meciul e transmis de Look Plus și Dolcesport

csms iasi

Etapa a 11-a a Ligii 1 debutează astăzi cu partida care ne interesează cel mai mult. De la ora 18:30, elevii lui Leo Grozavu dau piept cu ocupanta ultimei poziții din clasament, CSMS Iași. Gazdele sunt in cautarea primei victorii din campionat, de aceea meciul nu se anunță a fi

SPORT | Rezultatele inregistrate in preliminariile CE si clasamentele grupelor

sanmartean-ungaria

Campioana mondială en titre, Germania, a scăpat printre degete victoria în faţa Irlandei, cu care a terminat la egalitate, 1-1, marţi seara, la Gelsenkirchen, în preliminariile EURO 2016, după un gol marcat de insulari în prelungiri. John O’Shea a înscris în minutul 90+4, după ce Nationalmannschaft deschisese scorul prin Toni

SPORT | FINLANDA-ROMANIA:0-2. Stancu a reusit o dubla

finlanda-romania-480x271

România a câştigat al doilea meci consecutiv din deplasare, în această ediție a preliminariilor pentru EURO 2016. Hoban, Torje și Pintilii au încercat să le pună probleme finlandezilor, însă de fiecare dată au trimis pe lângă. Abia în minutul 34, Tănase a trimis primul şut pe poartă pentru naţionala lui