Category Archives: Sport

SPORT | Grozavu, dezamăgit de atitudinea jucătorilor săi. „Mă aşteptam la altceva de la ei”

leo-grozavu-31-480x319

Leo Grozavu, tehnicianul lui FC Botoşani, şi-a asumat vina înfrîngerii categorice suferite de echipa sa în faţa lui Gaz Metan Mediaş, 0-3. Antrenorul  a criticat şi atitudinea jucătorilor săi, care au fost conduşi din minutul 2. “Nu poti să mai spui nimic după acest rezultat. La acest scor, orice comentariu

SPORT | Dulca exultă! “Jucătorii mei au caracter! Nu mă aşteptam la o victorie categorică”

106608_106608_Cristi_Dulca

Cristi Dulca a fost luat prin surprindere de evoluţia jucătorilor săi în partida din deplasare, cu Botoşani, câştigată de medieşeni fără drept de apel, 3-0. Antrenorul ardelenilor  este mulţumit de pregătirea şi receptivitatea jucătorilor săi din săptămîna premergătoare primului meci din noul sezon al Ligii 1. “A fost un meci

SPORT | F.C. Botoșani – Gaz Metan Mediaș 0-3 (final) – GALERIE FOTO

fc-bt-gaz-metan-medias-iulie-2014-15-480x317

FC Botoşani a pierdut primul meci de acasă din acest sezon, după ce moldovenii au evoluat în 10 în repriza a doua.  Anul trecut, FC Botoşani a cîştigat meciul de la Mediaş, 1-2, însă pe teren propriu a remizat, 2-2, deşi au jucat mai bine de o repriză în 10 oameni. De

SPORT | Steaua învinge Rapidul, în prima etapă a sezonului 2014/2015 a Ligii I

steaua-invinge-rapidul-in-prima-etapa-a-sezonului-2014-2015-a-ligii-i-269299

Campioana României, Steaua Bucureşti, a debutat cu o victorie în sezonul 2014/2015 al Ligii I, după ce a învins, sâmbătă seară, pe Stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu, cu scorul de 3-1 (1-1), echipa Rapid, nou-promovată, în prima etapă a competiţiei. Pentru Rapid a marcat Pancu ’23, iar pentru Steaua au înscris Keşeru

SPORT | Programul partidelor din turul trei preliminar al Ligii Campionilor

fotbal1-13686145761

Programul partidelor care vor avea loc, marţi, 29 iulie, şi miercuri, 30 iulie, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor: Marţi, 29 iulie AC Sparta Praga (Cehia) – Malmö FF (Suedia) – ora 20.30 ŠK Slovan Bratislava (Slovacia) – FC Şerif (Moldova) – ora 21.15 Debrecen VSC

SPORT | Leo Grozavu, optimist la debutul campionatului.

FC Botoşani va debuta pe teren propriu în noul sezon al Ligii 1. Echipa lui Leo Grozavu va întâlni duminică, de la ora 17.00, pe Gaz Metan Mediaş, o formaţie în faţa căreia nu a pierdut în sezonul trecut. Pentru FC Botoşani a fost o vară mai fierbinte decât temperaturile

SPORT | Programul primei etape din Liga I. Rapid-Steaua, primul derby!

rs_30659400

Sezonul 2014-2015 din Liga I începe, vineri, într-un nou sistem competiţional. Astfel, la final vor retrograda şase echipe, în condiţiile în care vor promova doar două, pentru a se face trecerea la un campionat cu 14 echipe în sistem play-off şi play-out. Rapid-Steaua, primul derby Liga I mai vine cu

SPORT | Petrolul Ploieşti şi CFR Cluj s-au calificat în turul trei preliminar al Europa League. REZULTATE înregistrate aseară!

fc bt - petrolul (88)

Petrolul Ploieşti şi CFR Cluj s-au calificat în turul trei preliminar al Europa League, după ce au câştigat în deplasare meciurile retur cu Flamurtari, respectiv Jagodina. Alături de cele două echipe, România va mai fi reprezentată în faza următoare a competiţiei de Astra Giurgiu, câştigătoarea Cupei României în sezonul trecut.

SPORT | Șfaițer : „Toate echipele își doresc un debut bun în Liga I”

tincu sfaiter popovici plamada ginga 31

FC Botoșani a debutat cu stângul în primul meci oficial din acest sezon. Formația pregătită de Leo Grozavu a cedat la penalty-uri în partida cu Viitorul Constanța și a fost eliminată din Cupa Ligii. Președintele grupării moldave, Cornel Șfaițer a explicat eșecul echipei sale și este convins că FC Botoșani

SPORT | Steaua s-a calificat în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor

FOTBAL - STEAUA BUCURESTI - ASTRA GIURGIU - CUPA ROMANIEI - FINA

Steaua s-a calificat cu scorul general de 3-0 în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, învingând formaţia norvegiană Stromsgodset şi în returul de pe Arena Naţională. Roş-albaştrii au făcut diferenţa în repriza secundă, prin golurile lui Râpă (min. 72) şi Nicuşor Stanciu (min. 83). Steaua a trecut miercuri seara, pe

SPORT | Simona Halep: „Visul meu este să ajung la Turneul Campioanelor”

simona-halep-visul-meu-este-sa-ajung-la-turneul-campioanelor-268941

Şi-a îndeplinit visul de a ajunge între cele mai bune zece jucătoare ale lumii, apoi pe cel de a juca un sfert de finală la un turneu de Grand Slam. Ba chiar şi-a îmbunătăţit aceste performanţe. Simona Halep a ajuns pe locul 3 în clasamentul WTA, iar în acest an

SPORT | FC BOTOȘANI și-a prezentat lotul pentru sezonul 2014-2015

FOTBAL:FC VIITORUL-FC BOTOSANI, CUPA LIGII (18.07.2014)

Miercuri, FC Botoșani și-a prezentat lotul de jucători pentru sezonul 2014-2015 din Liga 1 . Cu 12 nume noi în lotul actual, conducerea clubului speră ca și la finalul campionatului care stă să înceapă și din care vor retrograda 6 echipe, echipa FC Botoșani să-și mențină locul în primul eșalon

SPORT | Dinamo şi Pandurii s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii

dinamo-si-pandurii-s-au-calificat-in-sferturile-de-finala-ale-cupei-ligii-268733

Dinamo şi Pandurii Tg. Jiu sunt ultimele două echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei Ligii, în urma meciurilor disputate luni. Formaţia din Ştefan cel Mare merge mai departe după ce a reuşit să învingă cu scorul de 3-1 pe Concordia Chiajna, în deplasare. Gazdele au deschis scorul prin

SPORT | Simona Halep şi Ilie Năstase, meci demonstrativ la Buşteni, la inaugurarea unei arene de tenis

halep

Simona Halep şi Ilie Năstase vor susţine un meci demonstrativ, vineri, în staţiunea Buşteni, cu ocazia inaugurării arenei de tenis “Ilie Năstase”, obiectiv construit în cadrul unui proiect european derulat de autorităţile locale. Potrivit datelor furnizate de purtătorul de cuvânt al Primăriei Buşteni, Adriana Vâjeu, Simona Halep şi Ilie Năstase,

SPORT | STEAUA a învins pe RAPID şi s-a calificat în sferturile Cupei Ligii

steaua-rapid

Formaţia Steaua s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast, după ce a învins, sâmbătă, pe stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Rapid, într-un meci contând pentru optimile competiţiei. Pentru Steaua a marcat Keşeru ’8, ’49 (penalti), iar pentru Rapid a înscris Selagea ’24. 1-0: Keşeru

SPORT | Viitorul Constanţa a eliminat FC Botoşani din Cupa Ligii, după un meci splendid

viitorul-fc-bt-480x342

Viitorul Constanţa a câştigat partida disputată pe stadionul Giuleşti, cu FC Botoşani, din optimile de finală ale Cupei Ligii, 3-3 (5-3 după penalty-uri). După un început mai bun al Viitorului, demonstrat prin ratarea lui Mitrita din minutul 5, a venit rîndul botoşănenilor să preia frîiele partidei. Tincu, în minutul 15,

SPORT | Debut perfect pentru Petrolul! CFR Cluj tremura inca pentru calificare

s560x316_petrolul_-_flamurtari

• Petrolul a castigat prima mansa a confruntarii cu Flamurtari, scor 2-0, contand pentru turul secund preliminar al Europa League • Tot aseara, fosta campioana a Romaniei, CFR Cluj, a terminat la egalitate meciul tur cu sarbii de la FK Jagodina, scor 0-0 Dupa ce miercuri seara Steaua a deschis sezonul echipelor

SPORT | FC BOTOȘANI debutează azi în Cupa Ligii, contra echipei Viitorul Constanța

fc-bt-viitorulo-constanta-28-480x317

Formația lui Leo Grozavu debutează astăzi în cea mai nouă competiție internă de fotbal, contra echipei constănțene Viitorul. Partida va începe de la ora 18:oo și se va disputa pe stadionul din Giulești, fiind transmisă în direct pe postul de televiziune LOOK PLUS. Partida va fi arbitrată la centru de

SPORT | Steliştii se tem de gazonul artificial, Gică Hagi îi boxează: “Dacă nu ştii fotbal, totul e dificil”

626579-gazon

Steliştii îşi fac probleme pentru că diseară vor juca pe un gazon artificial cu Stromsgodset, 20:30, Protv şi liveTEXT pe GSP.ro Gică Hagi nu crede că roş-albaştrii ar trebui să fie afectaţi de acest amănunt. “Cînd ştii fotbal nu e dificil să joci pe o asemenea suprafaţă. Cînd nu ştii, atunci

SPORT | Dinamo isi vinde vedetele cu 2,5 milioane de euro

s560x316_Dinamo

Dinamo este pe cale sa se desparta de 3 dintre cei mai importanti oameni ai sai. Dupa ce Dragos Grigore a fost transferat la Toulouse, iar Tucudean a revenit la Standard Liege, dupa care a fost vândut la Charlton, ros-albii se pregatesc sa se desparta de alte 3 vedete din lotul lui Stoican. Este vorba despre Cristi Balgradean, Cosmin

SPORT | Decizie INCREDIBILĂ luată de LPF. Ce se întâmplă în LIGA I

fc bt - dinamo (27)

LPF va întocmi un cod etic prin care va reglementa relaţiile dintre antrenori, conducători şi ceilalţi oficiali ai cluburilor din Liga I, a anunţat preşedintele forului, Gino Iorgulescu. Gino Iorguelscu a declarat că acest cod va fi prevăzut şi cu sancţiuni pentru cei care vor încălca regulile. “O să avem

SPORT | Rapid are doar 13 jucători legitimaţi la LPF cu o zi înainte de primul meci oficial al sezonului!

626458-pancu

Probleme pentru Rapid cu doar o zi înainte de startul sezonului. Giuleştenii au legitimaţi la LPF numai 13 jucători, deşi mîine vor evolua în Cupa Ligii împotriva celor de la CS U Craiova. ”Vişinii” trebuie să găsească rapid o soluţie pentru a se putea baza la ora meciului pe cei mai buni jucători. Deşi au deja un efectiv numeros,

SPORT | Steaua ridiculizată de un oficial al FRF: “Au ajuns jucători de la echipa a doua să fie titulari!”

626469-img-8262

Eşecul din Supercupa cu Astra îi costă pe stelişti. Costel Gâlcă a fost nevoit să apeleze la Rîpă sau Iancu, jucători care în sezonul trecut au prins rareori prima echipă. Situaţia a fost comentată acid de Aurel Ţicleanu. Dirctorul departamentului de scouting al FRF ştie şi ce-i lipseşte Stelei. “Am văzut 5-6 jucători care

SPORT| După cinci victorii consecutive FC Botoşani pierde cu scorul de 0 – 3 cu Dinamo Kyev (Ucraina)

amical bt-din.kyev

După cinci victorii consecutive FC Botoşani a încheiat cantonamentul din Austria cu un amical de lux, împotriva formaţiei Dinamo Kiev. Echipa botoşăneană a pierdut jocul cu scorul de 3-0, ucrainenii punctând în minutele 6 și 8 prin Belenda stabilind și scorul la pauză, iar în minutul 90 Vladislav Kalitvintsev a

SPORT | Cupa Ligii: Viitorul-FC BOTOȘANI, vineri, pe ”Giulești”. Iată programul complet al meciurilor care încep miercuri

fc bt - viitorulo constanta (28)

Cupa Ligii, noua competitie infiintata de Liga Profesionista de Fotbal, debuteaza in acesta saptamana cu meciurile din runda preliminara si optimile de finala. Miercuri, cele patru noi promovate se bat pentru doua locuri in optimile de finala. Giulestiul gazduieste meciul zilei, Rapid – CSU Craiova, urmand ca vineri sa se

SPORT | Germania e noua campioană mondială după 1-0 în prelungiri cu Argentina

626201-gol

Germania a cîştigat asăzi pentru a patra oară Cupa Mondială, după ce a trecut în finală deArgentina după prelungiri, scor 1-0. Nemţii nu au mai reuşit să ofere un recital ca la meciul cu Brazilia, dar tot au plecat acasă cu trofeul, rupînd blestemul american pentru Europa. Germania e prima naţională de pe

SPORT | Simona Halep, cerută în căsătorie de un spectator la finala BRD Bucharest Open

simona-halep-ceruta-in-casatorie-de-un-spectator-la-finala-brd-bucharest-open-267683

Jucătoarea de tenis Simona Halep, numărul 3 mondial, a fost cerută în căsătorie de un spectator la finala turneului BRD Bucharest Open, câştigată de româncă în faţa sportivei italiene Roberta Vinci. Spectatorul respectiv, care a urmărit meciul de la tribuna I, a strigat către Simona Halep, în timpul setului doi:

SPORT | Simona Halep A CÂŞTIGAT turneul BRD Bucharest Open

Simona-Halep

Jucătoarea de tenis Simona Halep, principala favorită a competiţiei şi locul 3 WTA, a câştigat, duminică, prima ediţie a BRD Bucharest Open, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 6-1, 6-3, pe italianca Roberta Vinci, cap de serie numărul 2 şi poziţia 24 în ierarhia mondială.

SPORT | Germania – Argentina, finala Cupei Mondiale se joacă astăzi. Cele două echipe s-au mai întâlnit în ultimul act în 1990

cupa mondiala 2014

În această seară se dispută cel mai așteptat meci de la turneul final! Germania sau Argentina – una dintre ele va fi noua campioană mondială. Deținătoarea trofeului, Spania, a plecat acasă încă din grupe. Asearăm Olanda a câștigat finala mică în fața Braziliei, scor 3-0. Partida dintre Germania și Argentina începe

SPORT | Programul de sâmbătă de la Cupa Mondială

cupa mondiala

Meciul pentru locul trei la Cupa Mondială va avea loc, sâmbătă, de la ora 23.00, la Brasilia, între reprezentativele Braziliei şi Olandei. Partida va fi arbitrată de algerianul Djamel Haimoudi. Haimoudi va fi ajutat la cele două linii de marocanul Redouane Achik şi algerianul Abdelhak Etchiali, în timp ce japonezul